رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۸
  • کد خبر : ۷۲۳
  • مشاهده :  374 بازدید
  • چاپ خبر : اقتصاد دورانی و رابطه آب-انرژی
اقتصاد مدور
اقتصاد دورانی و رابطه آب-انرژی

اقتصاد دورانی و رابطه آب-انرژی

اقتصاد دورانی و روابط آب-انرژی از زمان انقلاب صنعتی، میزان کل پسماند‌ها بطور مداوم افزایش یافت، به این دلیل‌که رشد اقتصادی تا کنون بر اساس مدل مصرف-دفع بوده است. این مدل خطی فرض‌می‌کند که منابع برای از بین رفتن، فراوان، در دسترس و ارزان هستند. در اروپا تحولی به سوی یک اقتصاد دورانی شکل گرفت […]

اقتصاد دورانی و روابط آب-انرژی

از زمان انقلاب صنعتی، میزان کل پسماند‌ها بطور مداوم افزایش یافت، به این دلیل‌که رشد اقتصادی تا کنون بر اساس مدل مصرف-دفع بوده است. این مدل خطی فرض‌می‌کند که منابع برای از بین رفتن، فراوان، در دسترس و ارزان هستند. در اروپا تحولی به سوی یک اقتصاد دورانی شکل گرفت که در آن مواد اولیه و محصولات مجددا استفاده شده، تعمیر و بازیافت می‌شوند. در اقتصاد دورانی آن‌چه که بعدها به عنوان پسماند شناخته شد، می‌تواند به یک منبع تبدیل شده که باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود.

در آسیا-اقیانوسیه، تغییرات آب و هوایی بر آب در دسترس تاثیر می‌گذارد که این بر روی تولید انرژی و مواد غذایی نیز اثر می‌کند. همراه با رشد سریع جمعیت و رشد اقتصادی و همچنین افزایش تقاضا برای منابع کمیاب، تحول به‌سمت اقتصاد دورانی، برای تضمین ثبات اقتصادی و اجتماعی حیاتی استبدین ترتیب، اتحادیه اروپا تنها از طریق روابط محکم و هماهنگی‌های مداوم با شرکای منطقه آسیا-اقیانوسیه می‌تواند مسائل و مشکلات عمده جهانی از جمله تغییرات آب و هوایی و کمبود منابع را مشخص کرده و حل کند. علاوه بر مشخص شدن این مسائل، این ارتباط بین دو منطقه مزایای دیگری از جمله ایجاد شغل و افزایش بهره‌وری اقتصادی در تولید نو‌آوری‌ها دارد.

Circular Economy(اقتصاد دورانی: عبارتی کلی برای توصیف نوعی رویکرد در اقتصاد صنعتی است که در آن هدف اصلی عدم تولید پسماند و آلودگی، محافظت از محیط زیست و همزمان دستیابی به اقتصادی پایدار است.)

 

فشار‌های جانبی آب-انرژی در آسیا-اقیانوسیه

آب و انرژی به دو روش با یکدیگر ارتباط دارند: اول، در تولید تقریبا هرنوع انرژی (ذغال سنگ، زمین گرمایی، آب، نفت و گاز و هسته‌ای) استفاده می‌شود و دوم اینکه انرژی یک عامل پرهزینه در تولید آب و خدمات فاضلاب می‌باشد. در آسیا افزایش دسترسی به انرژی یک اولویت است، زیرا حدود ۷۰۰ میلیون نفر از دسترسی به برق محروم هستند و ۱.۹ میلیارد نفر برای گرم کردن و پخت و پز از سوخت‌های زیست توده (مثل چوب) استفاده می‌کنند. علیرغم ایجاد منابع انرژی جایگزین، بیش از ۸۰ درصد از افزایش قابل انتظار مصرف انرژی تا سال ۲۰۳۵ از سوخت‌های فسیلی می‌آید، به‌خصوص ذغال سنگ که علاوه بر مصرف زیاد آب، باعث گرم شدن کره زمین و متعاقبا کمبود آب می‌شود.

یکی از جنبه‌های چالش برانگیز رابطه آب-انرژی این است که اهداف کم-کربن برای تولید انرژی بر روی آب در دسترس تنش ایجاد می‌کنند. در آینده احتمالا از بین منابع انرژی تجدید پذیر موجود، انرژی آبی، تبدیل به منبع مهم انرژی کم-کربن خواهد‌شد. با این وجود، انرژی آبی نه تنها از طریق تبخیر از سطوح باز مخازن آب را مصرف می‌کند، بلکه بر آب در دسترس کاربران پایین دست (کشاورزی، ماهیگیری، صنعتی، شهری و غیره) نیز تاثیر می‌گذارد.

 

گذار اروپا به سمت اقتصاد دورانی

کمیسیون اروپا به منظور ایجاد یک چارچوب جامع و یکپارچه در اتحادیه اروپا، برای ترویج اقتصاد دورانی به توافقی تحت عنوان “به سمت اقتصاد دورانی : یک برنامه بدون پسماند برای اروپا” دست یافته‌است. تحول و انتقال به سمت اقتصاد دورانی به معنای افزایش بازیافت و جلوگیری از ازدست دادن مواد با ارزش، ایجاد شغل و رشد اقتصادی است که نشان می‌دهد چگونه مدل‌های کسب و کار جدید، طرح‌های زیست محیطی و همزیستی‌های صنعتی می‌توانند بدون پسماند بوده و باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و تخریب محیط زیست شوند.

تحول به سمت اقتصاد دورانی اصلی‌ترین دستور کار بهره‌وری منابع است که در استراتژی اروپا ۲۰۲۰، برای رشد هوشمند، پایدار و همه‌جانبه ایجاد شده‌است. در اروپا ۲۰۲۰، طرحی ابتکاری برای دستیابی به منابع مفید و کارآمد با هدف ایجاد یک چارچوب برای سیاست‌هایی می‌باشد. این سیاست‌ها از تحول اروپا به سمت بهره‌وری منابع و اقتصاد کم-کربن پشتیبانی می‌کند، به گونه‌ای که پسماند‌های تولیدی در اقتصاد دورانی را کاهش می‌دهند.

برای دستیابی به این مقاصد، طرح ابتکاری خواستار اهداف ۲۰-۲۰-۲۰ در سال ۲۰۲۰ می‌باشد: کاهش ۲۰ درصدی سطح گازهای گلخانه‌ای اتحادیه اروپا در مقایسه با سطح این گازها در سال ۱۹۹۰، کاهش مصرف انرژی تا ۲۰ درصد و افزایش ۲۰ درصدی انرژی تجدیدپذیر. برای رسیدن به این مقاصد، اروپا تا سال ۲۰۲۰ پسماندها را به عنوان یک منبع، با هدف افزایش نرخ بازیافت برای کاهش فشار بر تقاضای مواد خام اولیه، کمک به استفاده مجدد از مواد ارزشمندی که هدر داده شده‌اند، کاهش مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای، تامین امنیت منابع ضروری، مبارزه با تغییرات اقلیمی و محدود کردن اثرات زیست محیطی بر استفاده از منابع، مدیریت می‌کند.

آب نقشی حیاتی در بهره‌وری منابع ایفا می‌کند. چرا که آب یک جزء اساسی و مهم از کشاورزی، صنعت و انرژی است. در نتیجه کاهش آب در دسترس بر تولیدات اقتصادی و انرژی تاثیر می‌گذارد. در اروپا ۴۰-۲۰ درصد ازآب از بین می‌رود و از طریق نوآوری‌های تکنولوژیکی می‌توان ۴۰ درصد راندمان آب را بهبود بخشید و این نشان می‌دهد، منابع آبی که بصورت مداوم مورد استفاده می‌گیرند و اثرات انرژی فعالیت‌های آبی، کم است.

در منطقه آسیا-اقیانوسیه، چین، ژاپن و کره بطور خاص شروع به اجرای سیاست‌های بهره‌وری منابع کرده‌اند. بنابراین تجارب اتحادیه اروپا در طرح ابتکاری می‌تواند به آن کشورها و همچنین دیگر کشورهای موجود در منطقه به سمت یک اقتصاد دورانی به منظور ارتقا اقتصاد سبز، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در چهان و دستیابی به امنیت جهانی منابع کمیاب از جمله آب کمک کند.

AEB Amsterdam(اقتصاد سبز: اقتصادی است که در سایه‌ی زندگی انسان‌های پیشرفته و عدالت اجتماعی پدید می‌آید در حالی که در آن خطرها و آسیب‌های زیست‌محیطی در کمترین میزان ممکن است)

 

کاهش فشارهای جانبی آب-انرژی در هلند

در اتحادیه اروپا، هلند کشوریست پیشرو که اصول اقتصاد دورانی و فناوری‌های این اقتصاد را اتخاذ کرده که فشار‌های جانبی آب-انرژی را کاهش می‌دهد.

در هلند، وجود یک زیرساخت بزرگ بازیافت، یک بازار فعال برای تعمیرات و یک بازار محبوب لوازم دست دوم، نشان می‌دهد که کشور قادر به حرکت به سمت اقتصاد دورانی است. به طور فزاینده، کسب و کارها، در زنجیره‌های مختلف تولیدات صنعتی با یکدیگر برای ایجاد همزیستی صنعتی همکاری می‌کنند. به عنوان مثال استفاده مجدد از پسماند، انرژی آب و  مواد در یک روش معتبر اقتصادی. تخمین زده می‌شود که در حال حاضر ۷۸ درصد زباله‌های خود را بازیافت، ۱۹ درصد را تخریب و فقط ۳ درصد را تخلیه می‌کنند. افزایش میزان دورانی بودن اقتصاد هلند، بویژه در زمینه‌های فنی  به معنای حمایت بیشتر از تعمیر و نگه‌داری، تمرکز بر استفاده مجدد و افزایش بازیافت است. با توجه به ایجاد ارزش در پسماند‌ها، کشور هلند مزایای یک کشور با تراکم جمعیت بالا را دارد که همزیستی فرایند‌های صنعتی را فراهم می‌کند که در آن پسماندها می‌توانند بطور مستقیم در تولید محصولات و خدمات دیگر استفاده شوند.

مثال خوبی از کاهش فشار آب-انرژی در اقتصاد دورانی می‌تواند کارخانه اصلی تصفیه فاضلاب شهر آمستردام باشد، که انرژی را از لجن فاضلاب ایجاد می‌کند و نیاز به آب را در تولید برق کاهش می‌دهد. به طور خاص، تاسیسات اصلی تصفیه خانه فاضلاب شهر به نام Amsterdam West  که توسط Waternet اداره می‌شود، در کنار یک شرکت “پسماند به انرژی” به نام AEB واقع شده‌است. مجاورت نزدیک، مبادله جریان‌های انرژی بین دو کارخانه، مزایای زیست محیطی زیادی را فراهم می‌سازد:

Amsterdam West روزانه ۲۵.۰۰۰ متر مکعب روزانه بیوگاز و ۱۰۰.۰۰۰ تن سالانه لجن فاضلاب برای سوزاندن در کارخانه “پسماند به انرژی” تولید می‌کند. در مجموع ادغام این دو کارخانه، ۲۰.۰۰۰ مگاوات در سال برق و ۵۰.۰۰۰ گیگاژول در سال گرما و ۱.۸ میلیارد مترمکعب در سال گازهای طبیعی ذخیره می‌شود که در نتیجه موجب صرفه‌جویی در انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان ۳.۲۰۰ تن در سال می‌شود.

درس‌های مهمی در این مثال که می‌توانند در منطقه آسیا-اقیانوسیه مورد استفاده قرار بگیرند این است که به منظور جلوگیری از تبدیل محصولات جانبی به مواد زائد، فرآورده‌های صنعتی می‌توانند به یکدیگر متصل باشند (همزیستی صنعتی).  بدین صورت میزان آب و انرژی مورد نیاز برای تصفیه فاضلاب‌ها و همچنین فشار آب-انرژی کاهش می‌یابد. این تکنولوژی را می‌توان از طریق ارئه خدمات فنی مهندسی به منطقه آسیا-اقیانوسیه با هدف، استفاده در مسیر‌های اصلی به ویژه شهرها، کاهش ضایعات و جداسازی با کیفیت بالای پسماند برای استفاده ثانویه، منتقل کرد.

فیلم معرفی شرکت AEB  آمستردام

 

نتیجه‌گیری

 در آسیا-اقیانوسیه تغییرات آب و هوایی بر آب در دسترس تاثیر می‌گذارد و موجب ایجاد فشارهای جانبی آب-انرژی می‌شود که به دلیل رشد سریع جمعیت و رشد اقتصادی، تقاضا برای آب و انرژی در حال افزایش است. با کمبود منابع، امکان بی‌ثباتی اقتصادی و اجتماعی در آسیا-اقیانوسیه وجود دارد. در اروپا حرکتی به سمت اقتصاد دورانی شکل گرفته که در آن منابع موجود، مجددا استفاده شده و یا تعمیر و بازیافت می‌شوند.

با کمیسیون اروپایی که برای یک اقتصاد کم-کربن و با منابع کارآمد تلاش می‌کند، اتحادیه اروپا می‌تواند بهترین تجارب و تکنولوژی‌های اقتصاد دورانی را با هدف افزایش امنیت تأمین منابع از جمله آب و همچنین کاهش جهانی انتشار گازهای گلخانه‌ای، به منطقه آسیا-اقیانوسیه منتقل کند.

 

برای دانلود فایل اصلی توافق نامه به سمت اقتصاد دورانی در اروپا از لینک زیر استفاده کنید:

   دانلود


 

تهیه و ترجمه : محمد صادقی

منبع : JOHN HOPKINS Water Magazine

 


 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه