رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۰
  • کد خبر : ۶۳۸
  • مشاهده :  549 بازدید
  • چاپ خبر : دانلود نشریه فائو ۵۶
fao56

دانلود نشریه فائو ۵۶

در فن آبیاری، برآورد دقیق نیاز آبی گیاهان زراعی و محصولات باغی از پایه ای ترین رکن طراحی و محاسبات مهندسی به شمار می‌روند. از این رو رو شهای محاسباتی تبخیر تعرق گیاهان، جزو اولویت های تحقیقاتی کشورهای جهان بوده است، تا اینکه در سال ۱۹۷۷ نشریه فنی شماره ۲۴ آبیاری و زهکشی فائو با […]

در فن آبیاری، برآورد دقیق نیاز آبی گیاهان زراعی و محصولات باغی از پایه ای ترین رکن طراحی و محاسبات مهندسی به شمار می‌روند. از این رو رو شهای محاسباتی تبخیر تعرق گیاهان، جزو اولویت های تحقیقاتی کشورهای جهان بوده است، تا اینکه در سال ۱۹۷۷ نشریه فنی شماره ۲۴ آبیاری و زهکشی فائو با موضوع برآورد نیاز آبی گیاهان انتشار یافت. این کتاب سا لهای متمادی به عنوان کتاب مرجع در برآورد تبخیر تعرق گیاهان و به دنبال آن در برآورد نیاز آبی گیاه ملاک محاسبه ها بوده است. با گذشت زمان و به دنبال پیشرفت علوم، مشخص شد که روش های توصیه شده در نشریه مذکور، اغلب بیش از واقعیت برآورد می شده است. تحقیقات برای یافتن روش های محاسباتی که بر پارامترهای اقلیمی و گیاهی بیشتری استوار باشد ادامه یافت، و سرانجام در سال ۱۹۹۰ گروهی از کارشناسان از فائو، کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی و سازمان جهانی هواشناسی طی نشستی، روش ترکیبی پنمن مونتیث را به عنوان یک روش استاندارد جدید برای محاسبه تبخیر تعرق مرجع پیشنهاد کردند. و در نهایت ۲۰ سال پس از انتشار نشریه فنی شماره ۲۴ آبیاری و زهکشی فائو، در سال ۱۹۹۸ نشریه فنی شماره ۵۶ فائو، با موضوع محاسبه تبخیر تعرق با تأکید بر روش پنمن مونتیث انتشار یافت.

درباره فائو ( Food and Agriculture Organization )

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد از سازمان‌های بین‌المللی است که در زمینهٔ توسعهٔ کشاورزی فعالیت دارد. سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ توسط ۴۴ کشور عضو سازمان ملل متحد تأسیس شد. این سازمان از مرکز فائو و از طریق شبکه جهانی بالغ بر حدود نود اداره برای گسترش و مدرنیزه کردن کشاورزی، جنگلداری، شیلات و تأمین غذای مناسب برای همگان، به کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند. هدف این سازمان، بالا بردن سطح زندگی و بهبود تغذیه مردم جهان، توزیع مناسب مواد غذایی در مناطق مختلف جهان و ایجاد امنیت غذایی است. مبارزه با سوءتغذیه با ارائه اطلاعات لازم به کشورهای مختلف؛ از دیگر اهداف فائو است که بازدهی کشاورزی و سطح تغذیه در جهان را افزایش داده است. مقر این سازمان واقع در شهر رم در کشور ایتالیا است.

فائو از طریق اجلاس کشورهای عضو که هر دو سال یکبار برای بررسی کارکرد سازمان و تصویب بودجه و برنامه دو سال بعد برگزار می‌گردد اداره می‌شود.
اجلاس از میان کشورهای عضو، یک شورای ۴۹ نفره را انتخاب نموده که به عنوان هیئت مدیره موقت سازمان عمل می‌کند. این اعضا در یک دوره سه ساله به صورت چرخشی کار می‌کند. این اجلاس همچنین مدیرکل را برای ریاست سازمان انتخاب می‌نماید.
سازمان فائو از هشت اداره تشکیل می‌شود که عبارتند از: امور اداری و مالی، کشاورزی، اقتصادی و اجتماعی، شیلات، جنگلداری، اطلاعات و مسائل عمومی، توسعه پایدار و همکاریهای فنی.
بیش از ۳۷۰۰ کارمند در فائو مشغول کار هستند (۱۴۰۰ کارمند حرفه‌ای و ۲۳۰۰ کارمند خدمات عمومی) که علاوه بر اداره مرکزی، پنج اداره منطقه‌ای، پنج اداره محلی، پنج اداره ارتباطی و بیش از ۷۸ سازمان کشوری را اداره می‌کند.
بودجه سازمان در دو زمینه اصلی صرف می‌شود: برنامه دائمی و برنامه منطقه‌ای.
برنامه دائمی مربوط به فعالیت‌های داخلی است، شامل: حمایت از کار عملی، راهنمایی کشورها در زمینه خط مشی و برنامه‌ریزی و طیف وسیعی از طرح‌های توسعه – بودجه آن از طریق کشورهای عضو و مطابق سطح مقرری اعلام شده توسط اجلاس تأمین می‌شود.
برنامه منطقه‌ای که اهداف توسعه فائو را تحقق می‌بخشد برای پروژه‌های مشترک بین دولتهای ملی و دیگر سازمانها مساعدت‌های عمده‌ای فراهم می‌نماید.

فائو به اعضایش شامل اتحادیه ارو‍پا و ۱۸۳ کشور خدماتی ارئه می‌دهد و در این راه با هزاران همراه در سرتاسر جهان، از سازمان‌های جامعه مدنی مانند گروه‌های کشاورزان و سازمان‌های بشر دوستانه تا دیگر موسسات ملل متحد، بانک‌های توسعه و بخش خصوصی، همکاری می‌کند. با استفاده از لینک زیر می توانید نشریه فائو ۵۶ که پرکاربرد ترین نشریه در علوم آبیاری و زکشی است، را دانلود نمایید.

دانلود نشریه فائو ۵۶

   دانلود نشریه فائو ۵۶ انگلیسی

   دانلود نشریه فائو ۵۶ فارسی

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه